Arvamusfestivalil toimub Eesti esimene säutsukohting!

Arvamusfestival toob sel aastal erakondade alal festivalikülalisteni uuendusliku aruteluformaadi „#Säutsukohting“, mis paneb proovile nii poliitiku kui valija. Pooleteiseks tunni jooksul katsetatakse silmast silma arutelu Twitteri ehk säutsukeskkonna 280 tähemärgi reegleid arvestades. Osaleda võivad kõik, kel tahtmist eksperimendiga kaasa minna.

Piiratud tähemärkide arvus kiiresti muutuvas infovoos oma mõtete edastamine on saanud normiks. Kuid selline formaat piirab pikemat arutelu ja viib teinekord ka vastastikku mittemõistmiseni. Sellele lisab omakorda hoogu teatav anonüümsus – isegi kui kirjutatakse oma nime alt, jääb küsija ja vastaja vahele mõõtmatu virtuaalruum, mis välistab teineteise tunnetamise.

Aga mis saab siis, kui samade mängureeglitega kohtume silmast silma? Küsime ja vastame piiratud ajaraamis, pikema aruteluni ei jõuagi ja hüppame kohe sisse järgmisesse ja siis järgmisesse. Vahepeal vihastame, vahepeal rõõmustame, mõni vestlus jätab külmaks; siis tahaks hoopis edasi arutada, aga tempo surub takka; uut infot viskab muudkui peale ja isegi kui tahaks edasi arutada, siis ei saa, sest keegi alati segab või toob mängu tundmatuid muutujaid. Virtuaalkeskkonnas suheldes saab endale sobival hetkel ekraani kinni vajutada. Silmas silma säutsukohtingul see võimalus puudub. Jääd paigale või kõnnid minema?

Säutsukohtingu idee ja teostus valmib koostöös valitsussuhete- ja kommunikatsiooniagentuuriga Miltton.

Miks me seda teeme?

Säutsukohting on teadlik eksperiment! Proovime koos järgi, kas Arvamusfestivali hea arutelukultuur on sellises formaadis võimalik. Kas me suudame sellistes tingimustes kuulata ja argumenteerida? Kas suudame olla uudishimulikud teise inimese arvamuste ja elukogemuse suhtes? Kas näeme tavalist inimest sildi “poliitik” või “valija” taga? Kas me suudame olla vabad hinnangutest, kui satume kokku inimesega, kelle mõttemaailma erinevus paljastub vaid 3 minutiga? Kas suudame olla avatud oma seisukohti edasi arendama, kuuldes rohkeid eriarvamusi selles mängulises tempokas kiirkohtingus?

Kuidas saab osaleda?

Säutsukohtingul osaleb kuni 20 poliitikut ja 20 valijat, kes kõik kohtuvad omavahel silmast silma kolmeks minutiks. Iga kolme minuti järel saab kiirkohtinguks kokku uus paar.

Arvamusfestival kutsub säutsukohtingule osalema mõlemal päeval 2 poliitikut kõigist üheksast suuremast Eesti erakonnast, nii  tipp-poliitikuid kui värskeid nägusid. Osalejate nimesid ei avalikustata,  et kõik küsijad oleksid võrdses stardipositsioonis. Avalikult hõikame välja vaid kõik need erakonnad, kelle poliitikutega kummalgi päeval silmast silma kohtuda on võimalik.

Seega valijana sa ei tea ette, kas seisad säutsukohtingul silmast silma peaministri, Tartu linnapea, Otepää vallavolikogu liikme, reformierakondlase või kohaliku ekrelasega. Sama kehtib ka teistpidi: poliitikuna sa ei tea ette, kas sinuga tuleb kohtuma õpetaja, ajakirjanik, konservatiiv, üksikema või sotsiaaldemokraat!

Mis toimub?

Säutsukohting kestab kokku poolteist tundi, millest kuni 60 minutit toimub kiirkohting küsimuste vastuste vormis, kus kokku sattunud valijal ja poliitikul on vastastikku küsimiseks aega täpselt 3 minutit. Kiirkohtingule järgneb 30 min kestev vabas vormis toimetamata kommentaarium ehk arutelu nende osapoolte vahel, kellel kiirkohtingu ajal tekkis tõmme või põnev probleemipundar, mida soovite kindlasti lahti harutada.

Arutelus osalevad poliitikud istuvad suures ringis näoga sissepoole, arutelus osalevad valijad istuvad nende vastas poliitikute ringi sees nägudega poliitikute poole. Aruteluringi keskel on säutsukohtingu mängujuht ehk „peasäutsuja“, kes iga kolme minuti tagant märku annab, et valija peab edasi liikuma järgmise poliitiku juurde.

Alustab valija. Nii poliitik kui valija saavad alustuseks küsida ühe omapoolse küsimuse – soovi korral sama küsimuse kõigilt, kellega kohtuvad. Kuid võib ka küsimust muuta. Kui enda küsimused on ammendanud või mõlemad osalised juba enne 3 minutit vastused kätte saanud, võetakse uued, Postimehe ajakirjanike poolt ette valmistatud küsimused kordamööda kohapeal olevatest ümbrikutest.

Kui kõik 20 poliitikut ja 20 valijat on korra kolmeks minutiks kohtunud, on neil vaba valik, kellega ja milliseid küsimusi vabas vormis edasi arutada.

*Milline on hea küsimus?

Säutsukohtingu piletiks olev küsimus tasub eelnevalt läbi mõelda. Hea küsimus peab kinni ka heast arutelutavast. Koostöös SpeakSmartiga kampaania #küsi raames meenutame, et hea küsimus:

Küsimus võib olla nii Eesti elu kohta laiemalt ja mitte liiga ühe juhtumi spetsiifilised, kui ka isiklikumat laadi. Pigem soovitame püsida väheste  küsimuste juures ja küsida paljudelt inimestelt sama küsimust. Siis on huvitav koguda erinevaid vastuseid samale küsimusele ja võrrelda, kui erineva elukogemusega me oleme!