Hiiumaa [eel]arvamusfestival

Hiiumaa [eel]arvamusfestival

16. august 2018

Mis ja miks?

Sel suvel toimub Hiiumaal järjekorras teine [eel]arvamusfestival “Kolumise kogusaamine”. Festivali eesmärgiks on tuua ühte keskkonda kokku hiidlased, suvehiidlased ja Hiiumaa sõbrad, kes saavad arutelude käigus ammutada värskeid ideid ja uusi teadmisi, mis inspireeriksid kaasa mõtlema, sõna sekka ütlema ja ise muutusi eest vedama.

Festivalipäev algab kell 12.00 Valdek Elmi muusikalise tervitusega ja lõppeb kell 18.00 algava Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri kontserdiga, dirigendiks Rasmus Puur.

Programm on sündinud ideekorjesse laekunud ettepanekute põhjal ning koosneb viiest arutelust ja kahest töötoast.

Festivalile tasub tulla terve perega. Lastele pakub töötoas tegevust MTÜ Jääk ja Praak. Toidupoolist pakuvad kohvik HÕNG, Orjaku pubi ja Orjaku külaselts.

Hiiumaa [eel]arvamusfestivali toetavad Hiiumaa Vallavalitsus, Hiiumaa Arenduskeskus, siseministeerium ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital läbi EV100 teavitustoe taotlusvooru ja MTÜ Hiidlaste Koostöökogu.

Hiiumaa [eel]arvamusfestival on kingituseks Eesti Vabariigile!

Kus ja millal?

Neljapäeval, 16. augustil kell 12.00–19.00 Orjaku sadamas.

Loe lähemalt Facebooki ürituse lehelt: Hiiumaa [eel]arvamusfestival

Kava

P-ALA
Miks on hiidlane eriline?
13.00
Moderaator: Monika Tomingas Eesti Folkloorinõukogust
Pika ja väärika ajalooga Hiiumaa on üks eriskummaline paik, kus asjad on ikka liikunud omasoodu. Nüüd, kui toimub pidevalt suurem rahvaste ränne, siis on igati paslik meelde tuletada, mis on ikka see, mis teeb Hiiumaa eriliseks? Kas need on inimesed, nende huumor, käsitöö, tants ja laul või hoopis midagi muud? Millal seda veel meelde tuletada kui mitte Euroopa kultuuripärandi aastal?! Kolujad:
Helle-Mare Kõmmus, Järvi Lipasti, Tõnu Otsason, Tiina Maiberg
Kogu Hiiumaa kaitsealaks?!
14.00
Modereerib: Toomas Kokovkin
Milliste ressurssidega tohiks Hiiumaa kaubelda? Kas eksisteerib konflikt mahe vs. tööstused? UNESCO – tegelikult räägime inimesest! Kas suudame keskkonda hävitada nii, et see muutub inimesele vastumeelseks? Arenduste vastandamine. Mahemajandus – inimene ja biosfäär – kaitseala või hoopis inimene kaitse alla – reservaat? Kolujad:
Toomas Remmelkoor, Liina Härm, Krista Kulderknup, Üllar Metsand
V-ALA
Suvehiidlasest hiidlaseks
13.30
Modereerib: Mart Repnau
Värske küsitluse tulemused avavad suvehiidlase olemust. Kas Hiiumaa on muutumas võitjate põlvkonna puhkekoduks? Kas ja miks suvehiidlane magab talveund linnakodus? Kuidas ja kui palju tarbib suvehiidlane Hiiumaad? Kuidas võiks Hiiumaa tarbida suvehiidlast? Kolujad:
Kaupo Reede, Kulvo Pendra, Kristina Harkovskaja, Marina Kaljurand
Kas lairiba loob töökohad?
14.30
Modereerib: Peep Lillemägi 
Lähimate aastatega ühendatakse kiire interneti võrku tuhanded majapidamised. Kui suur abi on sellest töökohtade loomisel? Kuidas hiidlased koju saada? Internet on sama loomulik kui elekter. Kuidas muutub parema ühendusega elukvaliteet – milliseid võimalusi see loob? Mere- ja metsatagune koht, kus sünnib maailmatasemel kvaliteet – kas miljonivaatega metsaonnis on tööks ja ettevõtluseks vähemalt sama head tingimused kui Tallinnas? Aga mastid? Visuaalne reostus. 5G. Pendelhiidlane, internetiidentiteet (Facebook, e-residendid). Kolujad:
Urve Tiidus, Ester Tammis, Aivar Viidik, Taavi Juursalu
K-ALA
Kas Hiiumaa vajab silda või viisat?
15.30
Modereerib: Märt Treier
Kui otsustaks ära: paneme Hiiumaa lukku või avame maailmale?!

  • Kas ajaliselt läheks üle silla kiiremini?
  • Kas Hiiumaa peks olema maailmale suletud või avatud?

Mahesaar-reservaat – millist majandust ja millist ettevõtlust me tahame, millist külalist tahame?
Turismimaks. Kelle oma on Hiiumaa? Kuidas seda raha kasutada? Kas see on kompensatsioon nende töökohtade eest, mida siia ei tule?
Ühendused, ühenduvus, majanduslik koostöö naabritega – millisele küsimusele tahame vastust saada: Kas on vaja juurdepääsu Kuressaare haiglale? Kui vesi ära kaob, saab sealtkaudu sõita? Üks majandusruum Saaremaaga?
Kas rõhume sellele, et meil on puutumata loodus – kas töökoht on tähtsam kui elukeskkond?
On see lisa liikumisvõimalus?
Kas sild võtaks mandri ja Hiiumaa vahelt praamide väljumisi ära?
Kas Hiiumaa on siis saar, kui siit viiks sild või lahtikäiv sild, mille nupp Hiiumaal ja elekter Saaremaal?

Kolujad
Raivo Hein, Rea Raus, Margus Kastein, Ülo Kivine
PRÄÄNIKU-ALA
Mõtteid kohalikust toidust
12.00 – 17.00
Laste töötoas “Mõtteid kohalikust toidust” räägime, miks on kohapeal kasvanud ja valminud toidud need kõige paremad ja kasulikumad. Jutuvada taustal segame kokku, proovime ja valime oma kõige lemmikumad hiiumaised maitsed.

Töötuba veab MTÜ Jääk ja Praak (https://praakla.wordpress.com)

Töötoa toimumist toetab MTÜ Hiidlaste Koostöökogu

Suurbritannia saatkonna teepidu
14.30 – 16.15
Olete oodatud Briti teepeole Hiiumaa [eel]arvamusfestivalil! Teepidu algab festivalialal kell 14 ja on avatud kõikidele huvilistele. Tee ja küpsiste kõrvale saab teepeol suhelda Briti saatkonna meeskonnaga ning Eestis NATO pataljoni koosseisus teenivate Briti sõduritega, samuti saab näha Suurbritannia ja Eesti vahelise 100-aastase sõpruse tähistamiseks korraldatud laste loomekonkursi võidutöid. Hiiumaa teepidu on osa üritustesarjast, millega Briti saatkond tähistab 100 aastat sõprust Suurbritannia ja Eesti vahel. Tere tulemast!

Toetajad